
KOGO NĘCI ZDROWE JEDZENIE? – RAPORT Z BADANIA
Jedni kupują to, co dobre dla ciała i zdrowia, inni mają zaufanych rolników albo szukają wyłącznie produktów certyfikowanych. Kim są: BIOdietetyk, BIOtradycjonalista, BIOnowator i BIOatywista, oraz jak postrzegają zdrową żywność, pokazuje najnowszy raport z badania* „Kogo nęci zdrowe jedzenie?” przeprowadzonego przez Ośrodek Ewaluacji.
W badaniu wzięło udział 1483 respondentów w wieku 25-34 lata, z czego 92% stanowiły kobiety. Badanie objęło głównie duże miasta, jednocześnie reprezentowane były wszystkie województwa. Ankiety pogłębiono wywiadami indywidualnymi z ekspertami ds. zdrowego jedzenia oraz spacerami badawczymi na bazarach wybranych miast.
Cztery typy biokonsumentów
Wyniki badania pokazały cztery typy konsumentów, dla których zdrowe jedzenie jest ważne:
- BIOdietetyk (52% badanych) w największym stopniu zwraca w jedzeniu uwagę na to, co jest dobre dla ciała i zdrowia. Ceni to, co naturalne. Podczas zakupów wybiera produkty, które mają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Na mieście jada sporadycznie, poświęca czas na przygotowanie zdrowych posiłków. Częściej niż osoby z pozostałych grup uprawia sport.
- BIOtradycjonalista (26%) zwraca uwagę na lokalne pochodzenie produktów – kupuje u zaufanego rolnika lub dostawcy. Kwestia, czy produkty są przetworzone, czy nie, ma dla niego mniejsze znaczenie. Bardziej niż inni zwraca natomiast uwagę na potrzebę przygotowywania jedzenia w domu. Najczęściej spośród wszystkich grup robi przetwory i wędliny.
- Dla BIOnowatora (13%) zdrowe jedzenie znaczy nieprzetworzone i jest elementem odpowiedniej diety. Nowator w mniejszym stopniu zaopatruje się u zaufanego rolnika czy znajomego dostawcy. Podczas zakupów kieruje się poleceniem znajomych. Najczęściej jada na mieście. Chętnie szuka nowinek związanych z jedzeniem.
- BIOaktywista (9%) wyróżnia się tym, że zdecydowanie częściej niż inni łączy zdrową żywność z certyfikacją. Najsilniej artykułuje potrzebę eliminacji z produktów żywnościowych chemii i polepszaczy. Częściej niż inni, kupując żywność, zwraca uwagę na wpływ produkcji na środowisko. Ważny wątek dla aktywisty to jedzenie produktów niemodyfikowanych genetycznie.
Zdrowe jedzenie, czyli jakie?
Nieprzetworzone, wolne od konserwantów i chemicznych dodatków oraz będące elementem zbilansowanej, świadomej diety – takie odpowiedzi najczęściej padały wśród uczestników badania. Okazało się też, że zdrowe odżywanie nie jest chwilową modą, ale coraz silniejszym trendem – Polacy chcą jeść zdrowo i odpowiedzialnie.
– „Badani kupują zdrowe jedzenie, bo chcą dbać o zdrowie własne i swoich bliskich. Zwracają uwagę na składniki oraz na smak i świeżość produktów. Cena jest dla nich ważna, ale coraz częściej zwracają też uwagę na kraj pochodzenia oraz markę producenta” – mówi Małgorzata Leszczyńska, koordynatorka badania i prezes Ośrodka Ewaluacji. – „Często też wybierają taką żywność, którą wyprodukowano w poszanowaniu dla środowiska” – dodaje.
W opinii innych badanych zdrowe jedzenie to takie, które pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, a niekiedy nawet leczy. Produkty naturalne, świeże i sezonowe, kupowane u zaufanych źródeł (najlepiej u znajomego rolnika) to tendencja wśród bionowatorów i bioaktywistów. Są oni jednak w mniejszości.
Badani deklarują chęć nabywania zdrowych produktów, jednak kiedy kupują produkty, w największym stopniu kierują się: ceną (75%), a także krajem pochodzenia (65%) czy producentem (51%). Miejsce zakupu jest ważne dla 46% osób, a na certyfikaty zwraca uwagę 34%. Zaskakująco niskie są odsetki wskazań przy takich kwestiach jak: jakość, wartości odżywcze, wygląd, data ważności, czy sposób produkcji.
Renesans bazarów
Badanie pokazało też, że Polacy coraz częściej szukają zdrowych produktów na targowiskach. Swój renesans przechodzą bazary, gdzie zaopatruje się 51% badanych, choć nadal najczęściej kupujemy w supermarkecie (55% respondentów) oraz w lokalnym sklepie (53%). Mniej osób kupuje zdrową żywność przez Internet, czy na bazarze ekologicznym. Tylko ¼ respondentów kupuje zdrowe jedzenie w kooperatywach spożywczych i jest to jak na razie trend w dużych miastach.
Pobierz RAPORT
Badanie objęła patronatem Fundacja WIEMY CO JEMY!
*Badanie społeczne o charakterze non-profit realizowane w ramach CSR firmy.